Porto Geazi Rehberi, Portekiz Gezi Rehberi, Portekiz Tur Rehberi, Portekiz Rehberi, Portekiz Yaşam, Portekize Yerleşmek, Portekiz çalışma izni nasıl alınır, Portekiz çalışma Vizesi nasıl alınır, Portekiz oturma izni, Portekiz vatandaşlığı evlilik, Portekiz vatandaşlık alma, Portekiz vatandaşlık şartları 2020, Portekiz Göçmenlik, Portekiz vatandaşlığı avantajları

Porto’da örnek 1 GÜNLÜK GEZİ PLANI

Ribeira

Porto, 12. yüzyıldan kalma bir katedral ve altın kaplı iç mekanına sahip muhteşem São Francisco Kilisesi,duvarları 20 binden fazla el yapımı Azulejos(Mavi çini) kaplı 100 yıllık Sao Bento Tren İstasyonu gibi birçok eşsiz cazibe merkezine sahiptir. Dar sokaklar ve müthiş 1.Dom Luis köprüsü ile karakterize edilen eski Ribeira bölgesi, 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir.

Ticari verimliliği başarılı bir şekilde gösterişsiz bir cazibe atmosferiyle harmanlayan kuzeyin bu zarif başkenti Portekiz’in en büyük ikinci şehridir. Muhteşem Douro Nehri’nin kıyısında bulunan ‘granit şehir’ çarpıcı köprüleri ve çok ünlü Porto şarabı ile ünlüdür. Yüzyıllar boyu ticaretten zengin olan hem kozmopolit bir merkez hem de geçmişin tarihsel olaylarını kapsayan bir şehirdir.

Douro Nehri’nin güney kıyısında Porto Ribeira bölgesinin karşısında yer alan Vila Nova da Gaia, ziyaretçilerin şarap tadımı ve şarap mahzenleri gezileri için gidebilecekleri Taylor’s, Porto Cruz, Offley ve Sandeman gibi Porto şarabı markalarının mahzenleri ve tadım yerleriyle ünlüdür.

RIBEIRA’DA DOLAŞMAK

Porto Ribeira

Porto’nun Ribeira olarak bilinen nehir kenarındaki mahallesi, kentin en eski mahallelerindendir. Bölge 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Tarihte buradaki rıhtım, Douro Nehri üzerindeki en işlek noktalardan birisiydi ve şehir merkezine kısa yolculuktan önce nehrin her iki tarafından gelen mallar buraya gelirdi. Bugün aynı derecede hareketli ama günümüzde ki ana ticaret hareketliliği turizm.

Rıhtım (Cais da Ribeira) nehre ve karşı kıyıda Vila Nova de Gaia bölgesine bakan uzun bir kafe, restoran ve dükkan şerididir.Aynı zamanda renkli eski binaların güzel bir ahenk oluşturduğunu söylemek gerek.Binaların balkonlarında asılmış çamaşırları gördüğünüz zaman şaşırmayın 🙂

DOURO NEHRİNDE TEKNE TURU VE ŞARAP TADIMI

Porto 1.Dom Luiz Köprüsü

Porto’da yapılması gereken en güzel şeylerden biri kesinlikle Douro nehrinde eskiden şarap yüklerini taşıyan teknelerden birinde nehir gezisi yapmaktır.Ribeira bölgesine inerek nehrin iki tarafında da kurulan standlardan biletleriniz temin edebilirsiniz.50 dakikalık nehir gezisi ve şarap tadımı yaklaşık olarak 15Euro tutacaktır.
 
Gezi esnasında Porto’da ki 6 köprüyü ve bazı önemli turistik noktaları görme imkanınız olacak.İspanyolca,Portekizce,Fransızca ve İngilizce olarak hoparlörden gelen bilgilere de kulak asmanız tavsiye edilir.
Gezide göreceğiniz köprüler:Porto’nun sembolik 1.Luis Köprüsü, bir zamanlar dünyanın en uzun betonarme köprüsü olan Arrábida köprüsü, türünün en şıklarından biri olan Infante D. Henrique köprüsü, Maria Pia köprüsü, Gustavo Eiffel’in ilk şaheseri, 250 metrelik açıklığı ile São João köprüsü ve son olarak Freixo Köprüsü.
 
Bu 50 dakikalık gezi 6 köprünün mimarisi hakkında iyi bir genel bakış sağlayacaktır. Ayrıca Kristal Sarayı, Solar do vinho do porto (Porto Şarap Enstitüsü), kentin önemini ve zenginliğini yansıtan St. Anthony Hastanesi (Santo António) bahçelerini görmüş olacaksınız.

Porto Cruz

Tekne turunun ardından şarap tadımı için geçtiğiniz mekanda aynı biletinizle bir kadeh Porto Şarabı tadımını yapabilirsiniz. Portekiz’in kuzey kesimindeki Douro bölgesinde üretilen tatlı, sert çoğunlukla da kırmızı şarap çeşitleri. Çoğu kırmızı 40’a yakın üzüm çeşidinin karışımından üretilir.Mayalanma sırasında önemli miktarda brandy katılması yalnızca Porto şarabının üretimine özgü bir tekniktir.

VILA NOVA DE GAIA BÖLGESİNDE TELEFERİĞE BİNMEK

Hazır tur ve şarap tadımı yapılmışken aynı bölgede yer alan teleferikle 1.Luis köprüsünün üstüne ulaşabilir ve yolculuk esnasında Porto’nun güzel manzarasının kısa da olsa zevkini çıkartabilirsiniz.

Bilet ücreti:
Yetişkinler için 6 Euro tek gidiş. 9Euro gidiş geliş.
5-12 Yaş arası çocuklar için 3 Euro gidiş.4,5Euro gidiş geliş.

Jardim do Morro

Teleferikten indiğiniz yerde güzel bir park göreceksiniz.Parkın adı ‘Jardim do Morro’ Bu noktadan Porto’nun en güzel manzarasının keyfini çıkarıp güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.Aynı zamanda şehrin en güzel gün batımı izlenecek yeri olarak da yerlilerin ve turistlerin akşam üstü uğrak yeridir.

Gezimize devam ederken yürüyerek 1.Luis köprüsünün üstünden tekrar Porto’ya geçiyoruz.Köprünün sonunda 2 dk daha yürüdükten sonra sol tarafımızda ihtişamlı heykeller ve bir katedral göreceğiz.

PORTO SE KATEDRALİ

Şehrin doğduğu eski merkezde tarihi bir dönüm noktasıdır.Ulusal anıt statüsündeki katedral, 12. yüzyılda inşa edilmiş. Tasarımında ağırlıklı olarak Barok stilin benimsendiği dini yapının kimi bölümlerinde Romanesk ve Gotik tarzda ayrıntılara da yer verilmiş.

Katedralin hemen yanında 13. yüzyıldan kalma güzel ortaçağ kulesini görebilirsiniz. Birkaç adım yukarıda, başka bir ortaçağ kulesi olan Casa dos 24’ün kalıntıları üzerine inşa edilmiş turizm danışma bürosu bulunmakta.

Katedralin etrafındaki büyük meydan, Orta Çağ boyunca şehrin tüm büyük ticaret ve ticaretlerinin yapıldığı zemin olarak kullanılmıştır.Katedralin iç kısmında ise sadelik söz konusu.

Katedral giriş ücreti: 3 Euro

Köprüden geldiğiniz güzergahta katedrale dönmeden 5 dk daha yürüyerek Sao Bento Tren İstasyonuna ulaşacaksınız.

SAO BENTO TREN İSTASYONU

Sao Bento Tren İstasyonu
Sao Bento Tren İstasyonu

Genelde turistik ziyaretlerimiz de Tren garları pek ilgi çekici mekanlar arasında yer almaz.Ancak Porto’da bu durum biraz farklı.Buraya sadece tren garı dersek biraz haksızlık etmiş sayılırız çünkü içeri girdiğiniz de adeta bir sanat müzesine giriş yapmış hissiyatına kapılacaksınız.Gar’ın duvarlarında Portekiz’in geçmişini (kraliyetini, savaşlarını ve ulaşım tarihini) resmeden 20.000 muhteşem Azulejos(mavi çini) işlenmiştir.Bu mavi ve beyaz çiniler sanatçı Jorge Colaço tarafından 11 yıllık bir süre (1905-1916)içerisinde yerleştirilmiştir.Ayrıca seyahat süreniz yeterli ise bu istasyondan Guimaraes, Braga, Viana do Castelo gibi yakın şehirlere giderek oralara da günübirlik geziler yapabilirsiniz.

Gezimize devam edersek Sao Bento Tren İstasyonundan çıkınca sağ çarprazımızda büyük bir cadde göreceğiz.1 dk yürüdükten sonra ulaştığımız cadde Porto’nun kalbi Avenida dos Aliados.

AVENIDA DOS ALIADOS (MÜTTEFİKLER CADDESİ)

Avenida dos Aliados

Bu geniş cadde Porto’nun simgesi ve kalbi ünvanını taşıyor.İsmini 14. yüzyılın sonlarında İngiltere ile Portekiz arasındaki tarihi ittifaktan alıyor.Cadde genellikle Banka ve Otel binalarıyla kaplı.Binaların altında çeşitli cafe,restoran ve hediyelik eşya dükkanları da bulunmaktadır.Caddenin en ucunda yer alan yeşil kubbeli saat kulesinin olduğu göze çarpan büyük bina Porto Belediye Binasıdır.Caddenin diğer ucunda ise at üstünde Kral IV. Pedro heykeli bulunan bir meydan olan Praça da Liberdade(Özgürlük Meydanı) yer alıyor.

Meydanda ki bu heykelden 5 dk uzaklıkta yürüyerek ulaşacağımız şehrin bir diğer simgesi olan Clerigos kilisesi ve saat kulesi bulunmaktadır.

CLERIGOS KİLİSESİ VE SAAT KULESİ (TORRE DOS CLERIGOS)

Clegiros Kilisesi
Clerigos Saat Kulesi

Kilise, 18. yüzyılda Portekiz’in kuzeyinde yoğun bir çalışma bırakan İtalyan bir mimar ve ressam olan Nicolau Nasoni tarafından Clérigos Kardeşliği (Clergy) isimli tarikatın isteği doğrultusunda barok stilde inşa edilmiştir.Kilisenin içerisinde aynı zamanda bir müze yer alıyor.Kilisenin hemen bitişiğinde yer alan 76 metre yüksekliğinde ki çan kulesi 1754 ve 1763 yılları arasında inşa edilmiştir.Kulenin tepesine ulaşmak için 240 merdiveni çıkmanız gerekli ama sonucunda ulaştığınız büyüleyici 360º Porto manzarasına değecektir.

Kilise girişi ücretsiz.
Kule ve Müze: 6 euro

Kuleden indikten sonra çıkış kapısının sağında bir kaç ünlü mağazanın ve cafenin olduğu kısa bir tüneli anımsatan bir geçiş yolu görceksiniz.O yolun hemen sonunda ünlü Livraria Lello e Irmao kitapçısı veya bir diğer meşhur ismiyle ‘Harry Potter Kitapçısı’ sizi karşılayacak.

LIVRARIA LELLO & IRMAO (HARRY POTTER KİTAPÇISI)

LIVRARIA LELLO & IRMAO

Dünya’nın ve Avrupa’nın en güzel kitapçıları arasında yer alan Livraria Lello & Irmão, 1906 yılında Porto’nun merkezindeki şu anki yerinde José ve António Lello kardeşler tarafından kurulmuştur.İki katlı mekân, ahşap ve kırmızı kadife ağırlıklı dekorasyonu ile 19. yüzyıl havası taşıyor. Kitabevi, atmosferi sayesinde Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling başta olmak üzere edebiyat dünyasının birçok önemli ismine ilham kaynağı olmuş.Kitap rafları ve tavanı ahşap gibi görünür, ancak aslında boyalı sıva işidir.Kitapçıya girerken gün ve saate göre farklılık gösteren uzun bir kuyrukla karşılaşabilirsiniz.Kitapçıya girmeden önce iki dükkan yukarısında bilet alabilceğiniz ve Harry Potter ile ilgili çeşitli hediyelik eşyalar veya farklı materyaller de alabileceğiniz bir dükkan var.Ordan biletimizi aldıktan sonra artık sıraya girebilirsiniz.Eğer kitapçıdan kitap alırsanız bilet fiyatı ödeyeceğiniz rakamdan düşülüyor.

Giriş Ücreti: 5 Euro

Kitapçıdan çıkınca hemen sağ tarafınızda 1 dklık yürüme mesafesinde büyük bir yapı ve meydan göreceksiniz.Gördüğünüz bina Porto Üniversite’sinin rektörlük binası.O binanın da tam sol çarprazına baktığınız zaman instagramın en popüler yerlerinden olan Carmo Kilisesi ve Devasa büyüklükteki azulejos (mavi çiniler)le kaplı duvarını göreceksiniz.

CARMO KİLİSESİ (IGREJA DO CARMO)

Carmo Kilisesi
Igreja do Carmo

Bu kilise Nicolau Nasoni tarafından 1756 ve 1768 yılları arasında rokoko tarzında inşa edilmiştir.1912 yılında eklenen azulejos(mavi çiniler) ile kaplı olağanüstü bir dış cepheye sahiptir. Fayanslar Vila Nova de Gaia’da yerel olarak yapılmış ve sanatçı Silvestro Silvestri tarafından tasarlanmıştır. Karmelit Düzeni ve Karmel Dağı’nın kuruluş sahnelerini tasvir edilmiştir.

Kilisenin dış cephesi, İlya ve Elişa’nın İtalya’da oyulmuş peygamberlerin iki dini heykeli ile çevrili dikdörtgen bir portal ile zengin bir şekilde yapılmıştır.

Kilisenin iç kısmı, yedi cömert yaldızlı sunak, heykeltıraş Francisco Pereira Campanha’nın eseri ve bir dizi ince yağlı boya tabloya sahip tek bir nefeye sahiptir.

Burada fotoğraflarımızı çektikten sonra Aliados Meydanına giderek ordan da meydanla tren istasyonu arasında ki uzun yokuşu çıkarsak yokuşun sonunda Porto’nun istiklal caddesi diye tabir edebilceğimiz Santa Catarina caddesine ulaşıyoruz.

SANTA CATARINA CADDESİ

Santa Catarina Caddesi

1,5 km uzunluğunda olan bu cadde sağlı sollu tanınmış markaların mağazaları,cafe ve hediyelik eşya dükkanlarıyla yerli ve turistlerin uğrak noktası.Zara,Pull and Bear,Bershka vb gibi markaların yanı sıra yerli markaları da burada bulabilirsiniz.Aynı zamanda caddede ‘Via Catarina’ adlı bir alışveriş merkezini de bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir