Ev kiralarken yapılması gerekenler:

1-Portekiz’de yaşamak istediğiniz şehre karar vermek.

2-Portekiz’de kiralık evlere ulaşabileceğiniz web sitelerine göz atmak.

3-Beğendiğiniz evlerin bir listesini hazırladıktan sonra emlakçı veya ev sahibi ile iletişime geçin

4-Gerekli belgeleri hazırlayın

5-Daire Ziyareti

6-Sözleşmeyi Yapın

1-Portekiz’de yaşamak istediğiniz şehre karar vermek.

Portekiz’de yaşayacaksanız, ancak hangi şehirde yaşayacağınızı hala bilmiyorsanız, bu ilk adım çok önemlidir. 

İklim Şartları

Yaşayacağınız bölgeyi seçme özgürlüğünüz varsa, iklime göre de bir tercih yapabilirsiniz.

Portekiz’in güneyi iklim açısından daha kuru hava ile daha ılıman sıcaklıklara sahiptir. Kuzeyde daha fazla nem vardır ve kışlar da güneye nazaran daha soğuk olabilir. Kıyı kesimde mi, iç kesimlerde mi yoksa dağlık kısımlarda mı yaşamayı tercih edeceğinizi seçebilirsiniz. Portekiz’de tüm bu seçenekler var. 

Bütçe Bölgeye Göre Değişebilir

Lizbon, Porto ve Algarve gibi bazı bölgeler genellikle oldukça pahalıdır. Para biriktirmek istiyorsanız, daha küçük şehirlerde veya hatta büyük şehirlerin merkeze biraz uzak bölgelerinde yaşayabilirsiniz.

2-Portekiz’de kiralık evlere ulaşabileceğiniz web sitelerine göz atmak.

Hangi şehirde yaşamaya karar verdikten sonra artık daire arayışına başlayabilirsiniz.

Olx.pt , Idealista.com vb emlak kiralama sitelerine göz atabilirsiniz. Bu sitelerden kiralanabilecek bir çok daireye ulaşıp fiyatlar hakkında iyi bir fikre sahip olabilirsiniz. 

Bu sitelerde emlakçılar tarafından veya direk mülk sahipleri tarafından oluşturulan ilanlara ulaşabilirsiniz. Emlakçı aracılığıyla bir daire kiralamak daha güvenli olabilir, ancak komisyon maliyeti olduğu için daha pahalıdır. Öte yandan, doğrudan mal sahibinden kiralamak daha uygun olabilir, ancak kontrat ve sözleşmenin ayrıntılarına dikkat etmeniz gerekir. 

3-Beğendiğiniz evlerin bir listesini hazırladıktan sonra emlakçı veya ev sahibi ile iletişime geçin.

Siteleri ziyaret edip, beğendiğiniz ve aradığınız şeye uygun bazı mülkleri seçtikten sonra, evleri ziyaret etmek için ilan verenlerle iletişime geçin.

Aralarından seçim yapabileceğiniz daha fazla seçeneğe sahip olmak için birden fazla ziyaret planlamaya çalışın. 

4-Gerekli belgeleri hazırlayın

Kira sözleşmesi için istenilen belge ve şartların listesi değişebilir. Bazı ilan sahipleri  diğerlerinden daha fazla belge ve gelir kanıtı isteyebilirler.

İstenilen belgeler genellikle:

Kimlik belgesi:

Portekiz’deki kimliğiniz için kabul edilen belgeler Pasaport, Oturma İzni veya Nüfus Cüzdanı’dır.

Geçim kaynaklarının kanıtı:

Hemen hemen her ev sahibi ev kirasını ödeyebilecek bir gelire sahip olduğunuzu gösteren bir kanıt isterler.

Bir iş sözleşmesi, Recibo Verde (serbest meslek sahibiyseniz) ve IRS Beyannamesi (Bireylerin Gelirleri Üzerinden Gelir Vergisi) ibraz etmek mümkündür.

NIF (Vergi Numarası)

Nif (Número de identificação fiscal) Portekiz’de alış veriş pazarlık ve banka hesabı açmak vb işlerde gerekli olan bir numaradır. Bu numarayı almak için her şehirde bulunan Finanças kurumuna gidip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kira Avansı

Kira avansının ödenmesi de çok yaygındır. Yasaya göre, ev sahibinin isteyebileceği avans maksimum evin 3 aylık kirasıdır.

Ancak gelir belgesini gösteremezseniz genelde ev sahipleri 3 aydan daha fazla avans da isteyebilirler.

Kapora Miktarı

Portekiz’deki kira sözleşmelerinde kapora depozito vermek ortak bir gerekliliktir ve bu miktar genellikle 1 veya 2 aylık kiraya karşılık gelir.

Depozito, sözleşmenin sonuna kadar mülkün sahibinde kalır ve mülkün kiralandığı koşullarla geri teslim edildiğinde sözleşmenin sonunda iade edilmesi gerekir.

Kefil

Genellikle mal sahipleri sözleşme yaparken Portekiz’li bir kefil sahibi olmasını isterler. Bu hassas bir konu olduğundan, özellikle Portekiz’e yeni geldiyseniz, bu şartı müzakere etmeye çalışabilirsiniz.

5-Daire Ziyareti

Daireyi veya mülkü görmeden kiralayabilirseniz ama her şeyin iyi durumda olduğundan emin olmak için sözleşmeyi kapatmadan önce yeri şahsen görmeniz önerilir.

Ziyaret ederken, mülkün ilanın açıklamasına uygun olduğundan ve reklamı yapılan mobilyaları ve araç gereçleri içerdiğinden emin olun.

6-Sözleşmeyi Yapın

Doğru daireyi bulduğunuzda, sözleşme şartlarını kabul edin ve gerekli belgeleri ibraz edin. Sözleşmeyi dikkatlice okuyun ve herhangi bir anlaşmazlık varsa imzalamadan önce mal sahibi ile konuşun.

Mülk sahibi sözleşmeden feragat etmeyi teklif edebilir bu durum daha az belge gerektirse de sözleşme kiracı için güvence sağlayan belgedir.

Ayrıca, mülk sahibinin ödenen kira makbuzlarını verdiğinden emin olun. Konut için harcanan tutarlar (makbuz ile kanıtlanmış) IRS’de beyan edilebilir ve bu tutarın her yıl% 15’ini vergi iadesi olarak geri alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir