Portekiz aylık gider, Lizbon pahalı mı, Portekiz Alkol fiyatları, Portekiz Maaşları, Portekiz Sosyal Hayat, Portekiz de dikkat edilmesi Gerekenler, Portekiz de araba fiyatları, Portekiz giyim markaları, Lizbonda çalışmak, Portekiz de cep telefon fiyatları, Portekiz Kozmetik

Lizbon yarım milyondan fazla nüfusu ile Portekiz’in en büyük şehri ve başkenti.Tabii ki büyük şehirde yaşamanın masrafı da fazla olduğundan Portekiz’in en pahalı ve masraflı şehri diyebiliriz. Ama bunun yanında da Avrupa’da bir başkentte yaşamak için ucuz bir şehir.

Ev kiraları

Portekiz’de bütçede ki en ağır masraf ev oda barınma masraflarıdır.Son yıllarda Portekiz’in Avrupa’nın en gözde turistik yerlerinin başında gelmesinden dolayı bu ev kiralarına da baya etki etmiş durumda.Ortalama fiyat vercek olursak Lizbon şehir merkezinde mobilyalı tek yatak odalı (1+0) ev fiyatı 700-800 Euro.Merkezden uzak yerlerde aynı şartlarda ki bir evi yaklaşık 550-600 Euroya bulabilirsiniz.Aynı şekilde paylaşımlı evde tek kişilik oda kirası 250-400 Euro diyebiliriz.

Faturalar

Su, Elektrik ve Gaz ortalama 100 Euro.

Sabit internet ortalama 25 Euro ve Mobil internet 10 Euro civarı.

Telefon hattı için önerim eğer 25 yaş altıysanız NOS adlı operatörün WTF adlı paketi. 8.20-11.80-16.80 Euro paketin içeriğine göre değişmekte.

Ulaşım Masrafları

Aylık Akbil (Otobüs,Metro,Tramvay) yaklaşık 35 Euro

Gıda Harcamaları

Yemek kısmı öznel bi masraf olduğu için belki bazı örnekler verebilirim.Lizbon’da ortak bi restoranda tek kişilik yemek fiyatı 8 Euro. Fast food zincirinde menü 6 Euro civarı.

Süpermarkette alışveriş (Pingo Doce, Continente, Mini Preço, Froiz, Lidl, vb.), marketlerin kendi ürün markalarını tercih etmek ve evde yemek pişirmek aylık faturayı azaltmanın yollarından birisi olacaktır.Bunun masrafı da ortalama 150-250 Euro.

Ekstralar

Spor salonu üyeliği: 40 Euro

Sinema Bileti: 7 euro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir