Lizbon kart nereden alınır, Lizbon metro hattı, portekizde yaşam maliyeti, Lisboa Card, portekizde yaşayan türkler, Lizbon Card, Lizbon Gezi Rehberi pdf

Aylık Akbil (Otobüs,Tren) yaklaşık 30 Euro

Porto’da ana toplu ulaşım araçları otobüs, tramvay, füniküler ve metrodur. Tramvay daha çok şehir merkezine hizmet verse de otobüsler ve metro ile Porto’nun çeper ilçelerine ulaşmak mümkündür. Öte yandan birçok kişi bisiklet ile ulaşımını sağlar ve çoğu turistin de, özellikle yaz aylarında, tercihi bu yöndedir. Günümüzün ihtiyaçları sebebiyle Porto tramvay hatlarının çoğunda artık otobüsler hizmet verir ve tramvayın sadece 3 hattı vardır. Yine de şehrin merkezini görmek isteyen turistler için yeterlidir. Tramvay ve otobüsleri işleten devlet kurumu STCP’nin günlük veya tek seferlik biletlerinden alabileceğiniz gibi ANDANTE biletlerinden de alabilir ve bu bileti şehirdeki tüm toplu ulaşım hizmetlerinde kullanabilirsiniz. Andante bilet ücreti 0,60 €’dur. Satın aldıktan sonra ihtiyacınız kadar doldurabilirsiniz. Şoförden temin edeceğiniz tek seferlik bilet 2 €’dur. 24 saatlik bilet ücreti 7 €’dur. Porto’da 601, 602 ve 604 numaralı otobüslerin gece boyu hizmet veren otobüsler olduğunu unutmayınız. Porto şehrinde bir de füniküler hizmeti göreceksiniz. Füniküler sadece Batalha ve Ribeira semtleri arasında gidip gelir. Fünikülere de ANDANTE biletinizle binmeniz mümkündür. Porto metrosunun 6 hattı vardır ve oldukça kullanışlıdır. Onun dışında çok uzak olmayan yerlere yürüyerek de gidebilmeniz mümkündür. Gezilecek yerlerin arası çok uzak olmadığından yürümek de bu şehirde mantıklı bir alternatiftir. Son olarak taksilerden bahsetmek gerekirse; Porto’da sadece havaalanına gitmek için ve çok fazla valiziniz var ise taksiye binmenizi tavsiye ediyoruz. Şehir merkezinde taksi kullanmanızı önermiyoruz. Taksinin ücretini ödedikten sonra şoförden fiş veya fatura talep etmelisiniz.

Portekiz’e seyahat ediyorsanız, toplu taşıma araçlarının verimli olmaması konusunda endişelenmenize gerek yok diyebiliriz. Portekiz her türlü ulaşım seçeneğine sahiptir. Otobüsler, tramvaylar, metrolar, havaalanları, trenler ve taksiler, bunlardan sadece öne çıkanlardır.

Çok fazla bagajınız yoksa metro her zaman en iyi seçenektir. Bir şehirde ilk kez bulunuyorsanız bile, tek ihtiyacınız olan şey, nereye gittiğinizi öğrenmek için haritanızı takip etmektir. Lizbon ve Porto, bir metro sistemi ile sadece iki Portekiz şehiri arasında en bilinen yerler ve her iki ağ da temiz, güvenli ve verimli bir çalışma sistemi ile ulaşmak istediğiniz her yere kolay ulaşım sağlayabileceğiniz seçeneklerdir.

Portekiz, ülkedeki her büyük şehri birbirine bağlayan geniş bir tren ağına sahiptir. Caminhos de Ferro Portugueses veya CP, ülkedeki ana tren servisidir ve tüm güzergah ve ücretleri resmi web sitelerinde kontrol edebilirsiniz. Tüm tren biletleri tren istasyonlarında veya RENFE web sitesinde (gece trenleri için) CP ofislerinde rezerve edilebilir.

Toplu taşıma ağları oldukça büyük olduğu için büyük şehirlerde gezinmek oldukça kolaydır. Örneğin Lizbon’da ulaşım Carris tarafından yürütülmektedir. Ayrıca, tüm büyük şehirler arasında çalışan ara ulaşım hizmetleri de vardır; örneğin, manzaranın tadını çıkarırken Lizbon’dan Algarve’ye gitmek güzel bir fikir olabilir.

Taksiler Portekiz’de bej, ancak bazen birkaç yeşil veya siyah taksileri görebiliyorsunuz. Tüm taksiler bir metre üzerinde çalışır ve bagajınız varsa sürücülere daha fazla ücret ödemek gerekir. Büyük şehirler çok pahalı olmayan taksilerle doludur (ilk 500 metre için fiyatlar 2.50 € ‘dan başlar). Belirli bir zamanda sizi almak için bir taksi şirketini de arayabilirsiniz.

Portekiz, büyük şehirlere uçmayı kolaylaştıran yaklaşık 10 uluslararası havalimanına sahiptir. Portugália Airlines ve TAP Air Portugal gibi havayolları, Avrupa içinden ve dışından çok sayıda uçuş gerçekleştirmekte ve charter seferleri oldukça ucuzdur. Havaalanları genellikle büyük şehirlere oldukça yakındır, ancak Francisco de Sá Carneiro Havaalanı Porto’dan biraz uzakta olsa bile, sizi şehir merkezine götürecek otobüs ve metrolar günün her saati hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir