Portekiz Korona, Portekiz Corona, Portekiz Koronavirüs, Portekiz Corona Virüsü, Portekiz OHAL, Portekiz Karantina

Portekiz’de 4 Mayıs itibariyle “OHAL”den “Acil Durum” uygulamasına geçilmiştir. 

Hükümetin bu çerçevede aldığı yeni tedbirler aşağıda ki gibidir:

· Dolaşım serbestisine getirilen sınırlamalar gevşetilmiştir. Bu bağlamda yaşlılar ve çocuklar dahil COVID-19 teşhisi bulunmayan herkes için dolaşım serbest bırakılmıştır. Buna rağmen Hükümet gönüllü karantinanın kaldırıldığını ancak herkesin kişisel sorumlulukla hareket etme yükümlülüğünün bulunduğunu açıklamıştır. 10 kişiden fazla kişiyi biraraya getiren buluşmalar yasak kapsamındadır.

· Dükkanlar, toplu taşıma araçları, kamu hizmeti veren binalar ve açılan okullarda maske takma zorunluluğu getirilmiştir. Toplu taşıma vasıtalarında maske takmayanlara ceza uygulanmaktadır.
· Özellikle hizmetlerde sosyal mesafe kuralı uygulanmaya devam edilecektir.

· Zorunlu olmadıkça uzaktan çalışma kuralı Mayıs ayı için de geçerli olacaktır. Çocuklarına bakmak üzere evde kalacak olanlar maaşlarının %66’sını alacak, bu destek okul yılı sonuna kadar sağlanmaya devam edilecektir.

· 4 Mayıs’tan itibaren halk kütüphaneleri ve devlet arşivleri, müzelerin bahçeleri, parklar ziyarete açılacaktır.

· Kuaförler, berberler, güzellik merkezleri (önceden randevu almak kaydıyla) hizmet sunabilecek, kitapçılar, araba galerileri ve 200m2’ye kadar olan dükkanlar saat 10:00’dan itibaren maske zorunluluğuyla açılabileceklerdir. Alışveriş merkezleri açılmayacaktır.

· 1 Mayıs’ta yayınlanan kararname çerçevesinde işyerlerinde çalışanlara ateş ölçme uygulaması yapılabilecek, ateşi olan çalışanlar işyerine alınmayacaktır.

· Dişçilerin belirli kurallar çerçevesinde açılmasına izin verilmiştir.

· Plajlar deniz sporları için 4 Mayıs’tan itibaren açılacaktır. Plajların diğer kullanımına ilişkin danışma ve hazırlıklar sürmektedir.

· 18 Mayıs’tan itibaren restoranlar, kafeler, barlar 2/3 doluluk ve maksimum %50 kapasiteli olarak açılabilecek ve saat 23:00’e kadar açık kalabilecektir.

· 1 Haziran’dan itibaren sinemalar ve tiyatrolar rezervasyon yaptırmak kaydıyla sosyal mesafeli ve düşük kapasiteli olarak açılacaktır.

· Futbol 1’nci lig maçları ve Portekiz Kupası maçları 30 ve 31 Mayıs’ta başlayacak olup maçlar seyircisiz oynanacaktır.

· Spor salonları, havuzlar kapalı kalacaktır. Sosyal mesafeye imkan veren tenis, golf gibi açık hava sporları 4 Mayıs’tan itibaren serbest bırakılacak ancak soyunma odaları kapalı olacaktır.

· 30-31 Mayıs’tan itibaren dini ayinlerin yapılmasına müsaade edilecektir.

· 1’nci ve 12’nci sınıfların, yüz yüze eğitime, Eğitim Bakanlığınca dağıtılacak maskelerle ve mesafe, sağlık kuralları çerçevesinde 18 Mayıs’ta başlaması beklenmektedir. Eğitim 26 Haziran’da sona erecektir. Kreşler 1 Haziran’da açılacaktır. Üniversitelerin 4 Mayıs’ta COVID-19 tedbirleriyle her üniversite yönetiminin tercihine bağlı olarak eğitime başlaması öngörülmektedir.

. Hükümet uzaktan çalışma tavsiyesini devam ettirmektedir. Bu mümkün değilse, çalışanların alternatifli hafta veya günlerde, değişik saatlerde işe gelmesi önerilmektedir.
Durdurulan kamu hizmetleri separatörler arkasından verilmeye başlanacaktır.

. Toplu taşıma vasıtaları sıklıkla dezenfekte edilecektir. Vasıtalarda kalabalığın önüne geçilmesi için tedbirler alınacaktır. Vasıtalarda yolculara bilet uygulamasına geri dönülecektir.

Öte yandan, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, AB dışından ülkelere/ülkelerden yapılan uçuşların askıya alınma süresi 17 Mayıs’a kadar uzatılmıştır.