Portekiz çalışma izni nasıl alınır, Portekiz çalışma Vizesi nasıl alınır, Portekiz oturma izni, Portekiz vatandaşlığı evlilik, Portekiz vatandaşlık alma, Portekiz vatandaşlık şartları 2019, Portekiz Göçmenlik, Portekiz vatandaşlığı avantajları

Portekiz Anakara-Avrupa’nın en batı ülkesidir ve İber Yarımadası’nda bulunur. Cumhuriyet rejimiyle yönetilmekte olan Portekiz Dünya’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olmasının yanı sıra Dünya’nın en huzurlu 4. ülkesi seçilmiştir. Avrupa’nın en eski ülkelerinden biri olması nedeniyle Portekiz’de yaşayanlar klasik mimariyi, derin bir kültürü tecrübe ediyor ve dünya çapında 300 milyondan fazla Portekizce konuşan insan ile iletişim kurabiliyor. Portekiz’de oturma izni alınıp vatandaşlık elde edildiği takdirde 26 AB ülkesi ve toplamda 162 ülkeye vizesiz erişim hakkı elde edilmiş olur. Başvuranların veya bakmakla yükümlü oldukları kişilerin Portekiz’de yaşamasının şart olmaması tüm ailenizi yeniden yerleştirmek veya orijinal vatandaşlığınızdan vazgeçmek zorunda kalmadan oturum için başvurabileceğiniz ve kabul edileceğiniz anlamına gelir. Portekiz’de kalmayı tercih edenler evinden uzakta başka bir eve sahip olur ve daima sıcak bir İber havasında ve hızla yükselen bir ekonomide yaşama şansı kazanır

Hukuki Zemin

Portekiz Altın Vize programı, yatırımcılara esneklik ve yüksek fayda sağlamasıyla Avrupa’nın en popüler programı olduğunu kanıtlamıştır. 2012 yılında başlatılan yatırımcı vizesi programı, Portekiz hükümeti tarafından uluslararası alanda aktif olarak tanıtıldı. Portekiz’de emlakta yapılan 500.000 € (veya € 350,000 azaltılmış opsiyon) yatırım size ve bağımlı olan çocuklarınız da dahil olmak üzere ailenize oturma izni almayı sağlayacaktır. Altın vize, başvuru sahibinin iki yılda bir başvuru yaptığı ülkede iki hafta geçirmesi halinde her iki yılda bir yenilenebilir.

Sürekli Oturum ve Vatandaşlık

En cazip seçeneklerden biri de, Portekiz’de 5 yıl ikamet ettikten sonra süresiz oturum ve 6 yıl sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektir. Öyle ki, başvuru sahibinin ve ailesinin, Portekiz Altın Vizesini yenilemek için iki yılda bir yalnızca iki haftalığına ülkeyi ziyaret etmeleri gerekmektedir. Portekiz vatandaşlığı için başvuran kişinin başvurusu kendisi ülkede bulunmadan da kabul edilebilir. Ancak, altın vize programı aracılığıyla oturma izni almış olan yatırımcıların, ülkeye bağlarının olduğunu göstermesi ve temel bir dil sınavını geçmesi gerekir. Portekiz vatandaşlığı ve ikinci bir pasaport Avrupa Birliği’nde herhangi bir yerde yaşama, çalışma ve okuma hakkını da beraberinde getirir. Altın vize programı aracılığıyla verilen Portekiz oturum kartı, sahibinin Avrupa Birliği Schengen bölgesi boyunca seyahat etmesine izin verir.

Yatırım Seçenekleri

€ 500,000 Gayrimenkul Yatırımı

Portekiz’deki emlak piyasası birçok güney Avrupa ülkesinde olduğu gibi kredi krizine maruz kaldı ve fiyat grafiğinde 2015’teki fiyatların zirvesi %20 – %30 oranında daha az seviyedeydi. Ancak piyasada net bir dönüş var ve 500.000 € ‘luk yatırım vizesi limitinin üzerindeki mülkler özellikle sermayede, Lizbon’da büyük talep görüyor. Altın Vize için Portekiz’de emlak satın alan yatırımcılar, önümüzdeki yıllarda elde edecekleri sermaye kazancı için büyük beklentilere sahipler. Portekiz’deki tipik tatil evleri ile Lizbon gibi şehir mülkleri arasında net ayrımlar olduğundan, ciddi alıcıların tavsiye alması önerilir. Özellikle mülk türleri için piyasa talebi ve yatırımcı için devam eden kiralama veya yaşam tarzı seçenekleri ile ilgili olarak tavsiye almaları önem arz etmektedir.

Azaltılmış € 350,000’luk seçenek

En az 30 yıllık bir mülke veya “kentsel yenilenme bölgesi” olarak belirlenen bir alanda bulunan bir mülke minimum 350,000€’luk bir yatırım yapılarak da altın vize için başvurulabilir. Altın vizeyi, yenileme gerektiren gayrimenkullere 350.000 Euro’luk bir yatırım yaparak elde etmek de mümkündür. Bu, hataya yönlendirebilecek birçok değişkene bağlı karmaşık bir alandır ve bir uzman tavsiyesi için ilk önce bizimle irtibata geçmenizi öneririz. Bu tür projelerin azaltılmış yatırım tutarı için SEF tarafından onaylanması gerekmektedir ve bu tür bir yatırıma başlamadan önce doğru projenin ve hukuki tavsiyenin sağlanması önemlidir.

Sermaye Yatırımı (İade Olmadan)
-Araştırma faaliyetlerinde 350.000 Euro yatırım

-Güzel Sanatlara 250,000 Euro yatırım

-500.000 Euro’yu girişim sermayesi veya yatırım fonlarına yatırmak (10 veya daha fazla iş yaratmak).

Süreç

Başvuru sahibinin vize başvurusunda bulunmadan önce yatırım yapmış olması gerekmektedir. Gayrimenkul alımını tamamlamak 1 ile 3 ay arasında zaman almaktadır. Vize başvurusunun tamamlanması gayrimenkul alımından sonra birkaç ay daha sürmektedir. AbroadBiz yoluyla bir mülk seçildikten sonra önerdiğimiz avukatlar mülkle alakalı başvuru sürecini, temlik-devir işlemlerini ve yasal çalışmaları üstlenir. Tipik bir başvuru, kendi aramızda yapacağımız müzakerelerin ardından mülkleri görmek, avukatlarla görüşmek ve bir banka hesabı açmak için Portekiz’e yapılan 3 veya 4 günlük bir ziyareti içerir. Bu noktadan sonra altın vize başvurusu Portekiz içinde veya Portekiz dışındaki bir konsoloslukta yapılabilir.

Gereksinimler

Gayrimenkul yatırımına ek olarak, başvuranların temiz bir sabıka kaydına, sağlık sigortasına ve Portekiz’de herhangi bir kalış süresini karşılayacak kadar yeterli ekonomik gelire sahip olmaları gerekir. Başvuru sahiplerinin, oturum vizelerini yenilemek için ilk yıl bir hafta ve daha sonra iki yılda bir iki hafta yaptıkları yatırım harcamalarını sürdürmeleri gerekecektir.

Harç ve Giderler

Portekiz altın vizesi başvurusu için aile üyesi başına hükümet ücretleri 5,147,80 € ‘dur. İki yılda bir yenileme ücretleri bu fiyatın % 50’si kadar uygulanır. Buna ek olarak, ana başvuru sahibi için 514,80 € değerinde yenileme ve her aile üyesi için de 80.20 € tutarında bir işlem ücreti bulunmaktadır. Ayrıca, başvuru sahiplerinin avukat ücretleri için, aile başına ortalama 4.000 € – 6.000 € gider planlaması gerekmektedir.

Portekiz’de gayrimenkul satın almak, bazı belli vergiler ile pul vergisi ve ücretlerini de beraberinde getirir. Başta Mal Devir Vergisi olmak üzere vergiler için yatırımcıların bütçelerinden toplamda % 9 ila% 10 oranında ayırmasını öneriyoruz.

Portekiz’in Vergi Karları

Portekiz’deki altın vize programı, ikamet edenler için mükemmel vergi avantajları sunmaktadır. Yatırımcılar, herhangi bir yıl içerisinde 183 günden fazla Portekiz’de ikamet ettikleri takdirde, dünya çapındaki gelirleri üzerinden vergilendirilecektir. Bununla birlikte, Portekiz’de yaşamayı düşünen herkes için çok uygun bir vergi rejimi vardır. İlk 10 yıl boyunca gelir vergisi alınmaz. Yerleşik olmayanlar için vergi, ülkeden elde edilen gelirler üzerinden% 28 oranında tahsil edilir. Bu, kira geliri giderleri ile azaltılabilir. Sermaye kazançları vergisi % 28’dir ve maliyetler ve amortisman giderleri hesaba katılmaktadır. Portekiz’de miras vergisi yoktur. Yıllık emlak vergileri (IMI) mülk değerlemesinin % 0,3’ü ila % 0,8’i arasında değişebilir, ancak çeşitli istisnalar vardır.

Yaşam ve Çalışma

Portekiz’de tam zamanlı yaşamaya karar veren adaylar sağlık sigortasına ihtiyaç duyacaklardır. Ancak aileleri, devletin tıbbi bakımı ve okul eğitimi dahil olmak üzere tüm kamu hizmetlerine erişebileceklerdir. Devlet okulu Portekiz müfredatını takip eder, ancak İngilizce eğitim veren uluslararası birçok okul da mevcuttur. Başvuranlar ayrıca Portekiz’de çalışma ve orada bir iş kurma hakkına da sahiptir.

Özgürlük ve Seyahat

Avrupa’ya ve Schengen bölgesine seyahat etmek için ziyaretçi vizesi almak Orta Doğu, Asya ve Afrika’daki birçok ülkede sorunlu hale gelmiştir. Portekiz oturum izni, Avrupa Birliği Schengen bölgesi boyunca seyahat özgürlüğüne izin verir. Başvuru sahipleri bunu korumak için altın vizeyi yenilemelidir.

Avrupa vizesini altın vize işlemiyle sadece 4-5 ayda alıp Avrupa Birliği’nin geri kalanına vizesiz erişime hak kazanabilirsiniz.

Bu program sayesinde 4-5 ay sonra Geçici Oturma izni, 5 yıl sonra Daimi oturum hakkı kazanılabilir. Aynı zamanda sizin ve ailenizin tüm gereksinimlerinin karşılanması koşuluyla çifte vatandaşlığa izin verir ve 6 yıl içinde Portekiz vatandaşı olmanızı sağlar. Portekiz’de minimum konaklama şartı yoktur.

Aile Üyeleri ve Tabi Kişiler

Nitelikli aile üyeleri, eş ve 18 yaşın altındaki tüm çocukları içerir. 18 yaş ve üstü çocuklar tam veya yarı zamanlı eğitim ve bağımlılık durumunda yeterlilik kazanabilir. 66 yaş ve üstü ebeveynler de bağımlılığı kanıtlama ihtiyacı olmadan yeterli şartı sağlayabilirler. Bazı aileler için ise her aile üyesinin Portekiz altın vizesi almaya hak kazanması için yatırımı tersine çevirmek tercih edilir.

Önemli Notlar

Gayrimenkul Yatırım Tutarı

Mülk Alımı €350,000 – €500,000
İlişkili satın alma maliyetleri
Mal Devir Vergisi (IMT) 6.5%
Damga Vergisi (IS) 0.8%
Noter kayıt ücretleri €496
Ana işlem ücreti €513.75
Aile işlem ücreti: (birey başına) €80.04
İlk oturma izni (birey başına) €5,137.50

İkamet süresinde maliyetler

Ana işlem ücreti – 1, 3 & 5. yılların sonunda €513.75
Aile işlem ücreti (birey başına) – 1, 3 & 5. yılların sonunda €80.04
Oturma izninin yenilenmesi (birey başına) – 1, 3 & 5. yılların sonunda €2750
Yıllık Mal Vergisi (IMI) Mülkün değerinin % 0.8’i